Gülüş Tasarımı

Diş ve yumuşak doku dizaynı ile sizde gülümsemenizi tasarlayabilirsiniz.

Güzel bir gülüşün temel elemanları dişlerdir. Dişler birbirleri ve onları çevreleyen yumuşak dokular ile uyum içerisinde olmalıdır. Gülüş tasarımı işlemi, kişiden elde edilen verilerin harmanlanarak istenilen gülüşün tasarlanması işlemidir.

Estetik diş hekimliği bilimsel prensipler ve sanatın bir harmanıdır.

Her gülüş eşsizdir ve kendine özel bir tasarım gerektirir. Bundan dolayı diş hekimi bir gülüşü tasarlarken hastasının karakteri, yaşam tarzı, cinsiyeti, mesleği gibi kişisel özellikleri göz önünde bulundurup, kendi bilgi birikimi, yetenekleri ve fikirleri ile birleştirmelidir. Bu yüzden gülüş tasarımı yapılan her vakamız benzersizdir ve aslında gülüş tasarımı bir tedaviden çok, size uygun gülüşü tasarlamak için bizimle yaşadığınız eşsiz ve keyifli bir deneyimdir.

 

Gülüş Tasarımı İçin Başvuran Bir Kişiye Şu İşlemler Uygulanır:

  1. Radyografik ve ağız içi muayenesi yapılır
  2. Video çekimleri yapılır. Bu sayede doğal bütün mimikler kayıt altına alınır.
  3. Ağız içi ölçüler alınır ve ağız içerisinde ön prova (mockup) yapılır.
  4. Laboratuvar ile kayıtlar oluşturulur.
  5. Alınan fotoğraflar bilgisayar ortamına aktarılır ve dijital ortamda ölçümler yapılır. Bu ölçümlerde gülme hattı, yüz şekli, dudak yapısı, asimetriler vs. gibi parametrelere dikkat edilir. Hasta isteği ve ideal sınırlar ortak bir noktada birleştirilir. Alınan bütün veriler ve ölçümler laboratuvar ile paylaşılır ve ideal bir tasarım ortaya çıkar.

Bunların sonucunda bir gülüş tasarım oluşturulur ve bu tasarım hasta ağzında herhangi bir işlem yapılmadan uygulanır. Bu sayede hasta işin son halini daha hiç işleme başlamadan görmüş olur. Bu prova sayesinde hasta ne istediğine karar verir ve hekim daha net bir planlama yapar.

Gülüş Tasarımı Neden Önemlidir?

Günümüzde tıbbın da ilerlemesi ile beraber artık yaşlı olarak tanımlayabileceğimiz bireylerin yaş ortalaması oldukça düşmektedir. Bununla birlikte genç yaşlarda ağızımızda konumlanan dişlerimiz seneler içerisinde fizyolojik olarak bir takım değişikliklere uğramaya devam etmektedir. Estetik olarak yüzde çok önemli bir yere sahip olan dişlerimizin genç bir yüze sahip olan bireylerde uygun olmayan formlarda ve renklerde bulunmaları estetik bir görünümün önüne geçebilmektedir. Bu sebeple daha genç ve sağlıklı bir gülüş isteği ortaya çıkmaktadır. İste bu gülüş tasarımı işlemleri ile bireyler hem daha sağlıklı hem de çekici bir görünüme sahip olurken hem de sosyal, psikolojik ve duygusal anlamda standartlarını yükseltebilmektedir.